Iskolai kirándulás Fertődön

(2021-10-05)

2021.október 1-én az Apátistvánfalvi Kéttannyelvű Általános Iskola tanulói és pedagógusai iskolai kiránduláson vettek részt. A program Fertőd és Fertőszéplak megismerése volt. Két busszal indultunk el reggel 7 órakor. Az első úti cél a fertődi Eszterházy kastély megtekintése volt.  A kastély megtekintésekor egy időutazáson vettünk részt. 250 évvel mentünk előre, amikor is elkezdődött a kastély építése, neves személyiségeket ismertünk meg sok-sok érdekes történettel fűszerezve. A kastély maga egy csoda a gyönyörű termekkel, berendezésekkel együtt.

A kastélyt Eszterházy Miklós építtette , amely Magyarország leggrandiózusabb barokk-rokokó kastélya.  „Amit a császár megtehet, azt én is megtehetem” - e mondat jegyében jött létre ez a gyönyörű építmény. Ebben a kastélyban alkotott és élt közel 30 évig Joseph Haydn udvari zeneszerző és a vonós négyes megteremtője. A kastély látogatása során megtekinthettük a nyári ebédlőt, sala terranát, Haydn termet, Apolló termet, kastély kápolnát, óra kiállítást és a porcelán kiállítást. Megcsodálhattuk a gyönyörű udvart. A kastély jelenleg is felújítás alatt áll.

A kastélyt bemutató idegenvezető által nagyon sok és érdekes információt kaptunk a 250 évvel ezelőtti életről és személyiségekről, a kastélyban való életről és rendezvényekről, programokról.

A kastélynak jelenleg van egy hercegi lakója, Antal herceg a feleségével lakik. Sajnos nem találkozhattunk vele. A kastélylátogatás után ebédelni indultunk a Grácia étterembe. Ebéd után útunkat folytattuk Fertőszéplakra a falumúzeumba.

A skanzen 5 múzeum házból áll. Megérkezésünk után 3 csoportba osztották a gyermekeinket és megkezdődött a munka. A múzeum házakban megtekinthettük  a régi tárgyakból, bútorokból és régen használt mezőgazdasági eszközökből készült kiállításokat. Két aktív tevékenységekben is részt vehettek  a tanulóink. A dagasztást is kipróbálhatták, a megkelt tésztából madarakat formáztak és kemencében kerültek kisütésre. Fűszervajat készítettek közösen, amit el is fogyaszthattak. megismerték a különféle fűszereket és gyógynövényeket. Megkóstolhatták a menta és citromfű teát, valamint a fertődi málnaszörpöt. Játékra is maradt idő.

Nagyon jól éreztük magunkat. Köszönet és hála Wellner Andrea igazgatónőnek és Edit néninek, Szilvi néninek, Vali néninek és Miki bácsinak, akik vezették a műhelyfoglalkozásokat.

Elfáradva és gazdag élményekkel indultunk hazafelé.

Holecz Lajosné Ági néni

A kapcsolódó galéria itt tekinthető meg: GALÉRIA